Březen 2013

Raptor

14. března 2013 v 16:44 | Abby |  Zvířata
Raptor-nebo jak má být správně Velociraptor-Byl to vůbec první skutečný dinosaur, kterého jsme mohli v Primevalu vidět. Na výšku měří asi 1,5 - 1,8 metru a je dlouhý 3 - 4 metry. Tělo má pokryté zvláštními útvary, které připomínají peří, a jimiž může vydávat zvláštní šustivý zvuk, jenž má zřejmě za cíl vystrašit nepřítele, případně lze možná použít i pro komunikaci s ostatními jedinci. Samci jsou zřejmě daleko vytrvalejší než samice, poněvadž na uspání jednoho bylo za potřebí tří šipek, kdežto na samici stačila jen jedna.


Predátor z budoucnosti

8. března 2013 v 15:35 | Abby |  Zvířata
Toto zvíře nemá oficiální jméno a pochází z blíže nespecifikované budoucnosti. Váží půl tuny a měří dva metry na výšku. Predátoři z budoucnosti zřejmě nevznikli přirozeným evolučním procesem, ale byli vytvořeni pravděpodobně z netopýrů v nějakém genetickém experimentu právě v centru pro výzkum anomálií. Je také možné, že byli naklonování z DNA svých potomků ze vzdálené budoucnosti, což vytváří časový paradox. Stejně jako netopýři používají k orientaci sonar. Jsou velmi hbití, rychlí a odolní a jak uvedla Helen Cutterová, jejich inteligence se blíží lidské. V budoucnosti byla vyvinuta technologie, která se dá zapojit do centrální nervové sítě predátora a tím ho lze kontrolovat, což využil Oliver Leek, když chtěl zabít Lestera a Cuttera. Jak se k jeho smůle ale ukázalo, má tato technologie i přes svou pokročilost jisté designové nedostatky.


Pteranodon

8. března 2013 v 15:34 | Abby |  Zvířata
Pteranodon byl obrovský ptakoještěr z období křídy a svým rozpětím křídel až 11 metrů to byl největší živočich, co kdy vzlétnul. Měl bezzubý zobák (čemuž odpovídá i jeho název přeložený z řečtiny) a živil se především rybami a jinými malými mořskými živočichy. Stejně jako dnešní albatrosi měli velký poměr mezi rozpětím křídel a délkou trupu, což naznačuje, že jejich hlavním způsobem letu bylo plachtění na vzdušných proudech, nicméně zřejmě byli i dobří aktivní letci. Pteranodon měl na hlavě velký hřeben, který mu zřejmě pomáhal při kormidlování letu a také sloužil pravděpodobně k předvádění síly a zdraví zvířete při páření.


Mosasaurus

3. března 2013 v 19:04 | Abby |  Zvířata
Mosasauři byli masožraví vodní plazy,kteří žili v teplých a mělkých mořích v období pozdní křídy.Měli protáhlé uzké tělo, které mohlo dosahovat až 17,5 metrů na délku.Přestože dokázali vydržet pod vodou dlouhou dobu, dýchali jako všichni plazi vzduch. Jejich nejbližší žijící příbuzní jsou hadi a stejně jako oni i mosasauři dokázali svou kořist spolknout v celku. Nestrávané zbytky pak vyvrhli. Měli také velmi dobrý zrak, což jim dávalo v neprůhledných mořích plných planktonu značnou výhodu. Někteří vědci se také domnívají, že mosasauři rodili živá mláďata místo kladení vajíček do písku na pláže, jako to dělají dnešní želvy nebo vodní hadi.


Obří pavouci

3. března 2013 v 18:28 | Abby |  Zvířata
Pavouci,které jsme mohli vidět v seriálu v 2. epizodě 1. sériě, ve skutečnosti nejsou úplně pavouci,ale jim blízký řád,solifugy.Konkrétně se zde jedná o živočichy s přesným vědeckým názvem protosolpugidae.Termín solifugy znamená v latině přibližně prchající od světla, což tito pavouci skutečně dělají, zřejmě proto, že v jejich domovské éře - v karbonu se pohybují na zemi pod hustým porostem různých přesliček a kapradin, kam nedopadá moc světla. Plně vyvinutí jedinci dorůstají velikosti až jeden metr, což jim stejně jakov případě arthropleury dovoluje vysoká koncentrace kyslíku v jejich domovské atmosféře. Zdá se, že si nestaví pavučiny, nicméně žijí ve velkých skupinách a velmi agresivně chrání své potomstvo.


Arthropleura

1. března 2013 v 18:18 | Abby |  Zvířata
Arthropleura je největší známý bezobratlý živočich všech dob. Měřila 2-3 metry (v seriálu 6 metrů) a žila na úzení dnešní Velké Británie a Spojených států v době karbonu. Do její nadměrné velikosti jí pravděpodobně dovolila dorůst vysoká koncentrace kyslíku v tehdejší atmosféře. Měla špatný zrak ale vynikající čich a hmat. Není jisté, jestli arthropleura byla masožravá nebo býložravá, poněvadž se nikdy nenašly dostatečně dochovalé čelisti, nicméně předpokládá se že byly uzpůsobeny pro masožravý způsob života. Na druhou stranu nedávno byla v jejích pozůstatcích objevena pylová zrna, což by naopak poukazovalo na býložravce. Také to, jesli uměla tvořit jed jako v seriálu je velmi spekulativní.


Scutosaurus

1. března 2013 v 18:17 | Abby |  Zvířata
Scutosaurus byl druh býložravého permského ještěra vzdáleně příbuzného želvám. Jeho tělo bylo pokryto masivními tuhými pláty, které sloužily jako ochrana před predátory. Zajímavá je jeho hlava pokrytá různými výstupky a také to, že měl nohy umístěné pod trupem a ne zavěšené podél něj, což mu pomáhlo udržet jeho obrovskou váhu. Scutosauři byli společenská zvířata a při hledání potravy v pouštích migrovali ve stádech. Zřejmě také uměli vydávat bučivé zvuky a měli perfektní sluch. Mohli se tak dorozumívat a vysílat varovné signály.