Listopad 2012

Primeval-co to vůbec je

23. listopadu 2012 v 18:04 | Lucy |  O seriálu
Primeval je britský sci-fi seriál produkovaný studiem Impossible pictures pro televizi ITV. Na jeho vytváření se podílí Adrian Hodges a Tim Haines - autoři známé dokumentární série Putování s dinosaury. Točí se kolem týmu vědců, který má za úkol vyšetřit sérii časových anomálií objevujících se napříč Británií. Musí se tak potýkat s bizardními tvory nejen z dávné prehistorie ale i z budoucnosti.


Děj začíná po osmi letech od zmizení manželky profesora paleontologie Nicka Cuttera, když mu jeden z jeho studentů Connor Temple přinese zprávu z novin o podivném monstru, které kdosi zahlédl podblíž nedalekého Forrest od Dean. Cutter je z počátku po právu skeptický, ale nakonec se i se svým laboratorním asistentem Stephenem Hartem vydají celou věc prozkoumat, částečně kvůli tomu, že to byl právě zmiňovaný Forrest of Dean, kde byla Helen Cutterová viděna naposledy. Najdou ale, co by nikdo nečekal - anomálii v čase, kterou se dá cestovat z přítomnosti do dávného období křídy. Celou věcí se samozřejmě začne zabývat vláda a tak se Cutter v naději, že jeho žena, kterou dávno pohřbil, může být někde na druhé straně, stává vedoucím týmu pro zkoumání anomálií. Mezitím co musí tým čelit všemožným predátorům a odvracet katastrofy se ale postupně ukazuje, že nejen s Helen není všechno jak se zdá.kapitán Becker

23. listopadu 2012 v 18:00 | Lucy |  Postavy

Becker je do týmu přidělen jako vojenský dozor a ochrana pro nesčetné případy, kdyby se někdo dostal do ohrožení. Když ho Lester provází budovou, říká mu, aby dával na Cuttera pozor a snažil se mu znepříjemnit život, jak jen to bude možné. Když ho představuje Cutter týmu, říká: "Dělejte všechno, co vám řekne, pokud si já nemyslím, že to je špatně." Tedy jak sami usoudíte, nemá to Becker při své práci často zrovna lehké. Je to ale elitní voják se skvělými doporučeními a hodnoceními, takže ji zvládá velmi dobře. Kromě spousty akcí, kdy zachrání týmu zadek, se také ukáže, že se v něm Lester nespletl, když si chtěl vybrat loajálního čloZnamenía, pro případy, jako byl ten, když Christine Jonesová převzala velení nad centrem pro výzkum anomálií a Becker mu pomohl jej převzít zase zpět.

Sarah Page

23. listopadu 2012 v 17:58 | Lucy |  Postavy

Sarah je původně doktorkou historie. Cutterův tým potkává, když se objeví v jejím muzeu anomálie, ze které k nám pronikne pristichampus, obrovský krokodýl, kterého uctívali v dávném Egyptě jako božstvo, za které jej zpočátku mylně považuje i Sarah. Po zvládnutí celého incidentu dostane Cutter nápad, že se anomálie mohly objevovat už v dávných dobách v historii a lidé mohli považovat zvířata, která sem procházela, za nadpřirozené bytosti a uctívat je, což dalo základ mnoha pověstem a legendám. Podle něj by zmapování takových odkazů v dějinách mohlo pomoci v zmapování struktury anomálií a i k předvídání dalších, díky čemuž zaměstná Sarah jako experta přes historii a s její pomocí se snaží anomáliím porozumět. Kromě tohoto výzkumu ale pracuje Sarah s týmem i v terénu, kde se často hodí, jako například v sedmé epizodě třetí série, kdy anomálií projel za dracorexem středoZnameníý rytíř, jenž si myslel, že se dostal do pekla.

Danny Quinn

23. listopadu 2012 v 17:57 | Lucy |  Postavy

Danny Quinn byl původním povoláním policejním detektivem, jemuž před mnoha lety za záhadných okolností zmizel v zapadlém domě bratr. Když se kolem tohoto domu začne motat náš tým, který hledá první Cutterem předpovězenou anomálii, začne se o ně blíže zajímat i Quinn. Nakonec odhalí anomálii a zvíře z budoucnosti, které i s největší pravděpodobností stálo za smrtí jeho bratra. Začne se tedy o anomálie blíže zajímat a chce se připojit k týmu, což je mu nejdříve zamítnuto. Nevzdává se ale a když při několika akcích prokáže sice nezvanou ale rozhodně účelnou pomoc, rozhodne se Lester, že Danny bude hodnotnou součástí týmu. Tím prakticky přebírá po Cutterovi vedení a odpovědnost za průzkum anomálií. Přestože nemá žádné znalosti prehistorické fauny a flóry, dovede si poradit a rychle se učí. I přes jeho občasné zbrklé akce dovede racionálně vyhodnotit situaci a provést příslušná opatření, v čemž bohatě užívá svých schopností z předchozího povolání.

Claudie Brown/Jenny Lewis

23. listopadu 2012 v 17:55 | Lucy |  Postavy

Claudie Brown
Stejně jako v případě Lestera je jejím zaměstnáním úřední dohled na operace spojené s výskytem anomálií. Na rozdíl od něho se Cutterových metod povětšinou zastávala, což bylo často obzvláště obtížné. Na druhou stranu jej ale také v jeho akcích umírňovala a tak hrála jakéhosi prostředníka mezi ním a Lesterem. Její prací nebylo jen papírování v kanceláři ale i organizace v terénu a tak se nejednou dostala do nebezpečí, například když ji v páté epizodě první série uhodil zobákem Pteranodon a upadla do bezvědomí, což byla z velké části Nickova chyba, do kterého se ale i přes podobné občasné neshody na konci první série zamilovala. Po incidentu v permské anomálii byla ale vymazána z časové linie a už se nikdy v seriálu neobjevila.

Jenny Lewis
Je k týmu přidělena v první epizodě druhé série jako PR (osoba pro komunikaci s veřejností). Je verzí Claudie v nové realitě, kterou Cutter s Helen vytvořili, když se vrátili anomálií do permu. Jako PR umí skvěle pracovat s lidmia má dobré manipulativní schopnosti, kterými dokáže vyřešit mnoho problémů s příliš zvědavými občany a veřejností. Nicméně najdou se takoví, na které sladké řeči nezaberou, jako Cutter. Ten byl mimochodem příchodem Jenny na začátku druhé série zmaten a mylně si chvíli myslel, že v nové realitě bude stejná jako Claudia. I proto ho měla Jenny nejprve za blázna, což ji málem stálo život, když v druhé epizodě druhé série neposlechla jeho rozkaz a použila k přepravě v budově zamořené Pravěkými červy výtahu místo schodiště. Kromě jazyka ovládá Jenny i zbraně, poněvadž si chodí pro zábavu zastřílet, aby se na chvilku zbavila své hrozné rodiny.

James Lester

23. listopadu 2012 v 17:52 | Lucy |  Postavy

Lester je vládní úředník pověřený vedením vyšetřování anomálií. Většinou se chová arogantně, nadneseně a snobsky. Na druhou stranu dokáže velmi racionálně zvážit situaci a zvládnout nepříjemnosti s chladnou hlavou. Umí také dobře chodit v politických intrikách. Možná proto, že si je s Cutterem v jistých ohledech tak podobný, nemohli se spolu hlavně z počátku vystát ani na chvíli a znepříjemňovali si každou chvilku neustálým špičkováním Tým ho dokonce ve druhé sérii podezříval, že vede vlastní agendu a využívá anomálie k ilegálním aktivitám a získáním moci pro sebe, což se ukázalo jako tragický omyl. Lester je naopak čestný a má smysl pro spravedlnost, což ale jistě neznamená, že nehraje s esy v rukávu a o svých oponentech si naivně myslí, že jsou nějací andílci, což prokázal například, když se ve třetí sérii vypořádal s Christine Johnsonovou.

Abby Maitland

23. listopadu 2012 v 17:51 | Lucy |  Postavy

Abby původně pracovala v ZOO a proto je odborníkem na všechna možná zvířata, speciálně má ráda plazy. Dokáže analyzovat a předpovídat jejich chování, což, jak jistě tušíte, není třeba při chytání mamuta k zahození. Umí také zacházet se střelnými zbraněmi, zvláště uspávací puškou a za povšimnutí také stojí to, že i přes její poněkud křehký vzhled by dokázala pořádnou ubalit i ostřílenému hospodskému bitkaři. K týmu se dostane vlastně náhodou, když jela pomoci určit záhadnou ještěrku, kterou objevil jeden chlapec právě poblíž Údolního lesa a kontaktoval ZOO. Ukáže se, že se jedná o jedince druhu coelurosauravus, plaza, který vyhynul v permu a tak jde Abby prozkoumat místo, kde byl nalezen. Přitom se připlete do incidentu s gorgonopsidem a potkává Cuttera se Stephenem a Connorem.

Connor Temple

23. listopadu 2012 v 17:50 | Lucy |  Postavy

Connor se k týmu dostal, když přinesl ukázat profesoru Cutterovi zprávu z novin o údajné příšeře, která se měla objevit v Údolním lese. To na Cuttera nezapůsobilo moc přesvědčivě nejen díky obsahu Connorova sdělení, ale také jeho vzhledu nesebevědomého počítačového maniaka, který místo balení holek studuje přílety mimozemských civilizací na Zemi (o čemž mimochodem byla i jeho seminárka, kterou profesoru odevzdal s novinami a jejíž osud zřejmě dosti napovídá o Nickově počátečním mínění o Connorovi). Jak ale víme, nakonec se nechal přesvědčit a i když se ukázalo, že měl ten nesvědomitý student v něčem pravdu, trvalo dlouho, než si Connor zasloužil být plnohodnotným členem týmu. Toho dosáhl nejen díky svým IT znalostem a obrovské knihovně vymřelých živočichů na svém laptopu, která přišla nejednou vhod, ale také nejednou prokázal odvahu a další vlastnosti potřebné pro chytání Pravěkých příšer :). Čas od času se ale pořád stává, že něco zpacká, a tak není moc radno dávat mu do rukou zbraně.

Stephen James Hart

23. listopadu 2012 v 17:48 | Lucy |  Postavy

Stephen je Nickův laboratorní technický asistent a dlouholetý přítel. Velmi se zajímá o životní prostředí a myslí si, že se lidstvo jednou samo zahubí. Jako mladý byl juniorským šampionem v šermu a střelbě. Obojího se ale vzdal kvůli studiu paleontologie, nicméně jeho schopnosti z těchto sportů často v seriálu uplatňuje. Stále také naběhá v průměru 30 mil týdně. Kdysi měl aféru s Nickovou ženou Helen, kterou před ním ale dlouho tajil a když se o ní Nick na konci první série dozvěděl, řádně to s jejich přátelstvím otřáslo. V týmu hraje neocenitelnou roli a dobře se doplňuje s Nickem, oproti němuž je zaměřen spíše na studium v terénu, což se hodí hlavně při stopování zvířat nebo konfrontaci s nimi. Má rovněž vůdčí schopnosti a stejně jako Nick je schopen se za ostatní obětovat, což dokázal na konci druhé série, když zavřel zevnitř dveře v místnosti plné predátorů, aby umožnil Nickovi a Helen utéct.

Helen Cutter

23. listopadu 2012 v 17:47 | Lucy |  Postavy

Helen je Nickova manželka. Vypočítavá, manipulativní, bezcitná a lstivá. Stejně jako Nick jsou její specializací vymřelá zvířata. Po studiu se začala zabývat zvláštními paleontologickými záhadami, které nikdo nedovedl vysvětlit a pokoušela se je vysvětlit neseriózními teoriemi, jimž se její manžel smál. Poté, co objevila časovou anomálii v Údolním lese se ale ukázalo, že měla pravdu a tak zmizela do dávné minulosti bez jakéhokoliv rozloučení. Za dobu, kterou strávila putováním anomáliemi po různých epochách v dějinách Země, má o anomáliích a prehistorických tvorech poměrně značné znalosti, o které se však nechce s nikým dělit s výjimkou Nicka, kterého v druhé sérii kontaktuje a nabídne mu, aby se k ní připojil. Ten odmítne, ale Helen je násilím zajata Lesterem a nucena ke spolupráci. Podaří se jí utéci a vytvoří plán jak s pomocí technologií z budoucnosti ovládnout program pro výzkum anomálií a získat moc. Ten jí ale nevyjde. Přesto jaká je, jí však záleží na osudu planety a když vidí její budoucnost, ve které ji ovládnou predátoři, napadne ji šílený plán, při němž zabije svého manžela, ale také se chystá vyhladit celé lidstvo, tím, že v minulosti zabije první hominidy. To jí ale nevyjde a sama umírá po útoku utahraptora.